Detox

Řídím se heslem „Kdy jindy, když ne teď?“, takže pokud chci něco udělat, vrhnu se do toho okamžitě a nečekám na začátek nového roku, nového měsíce nebo týdne. Takže když se mi dostala do ruky knížka od Antónie Mačingové Najezte se do štíhlosti, řekla jsem si, že to zkusím. Jde zde hlavně o detox a úbytek centimetrů je příjemný bonus.

Před začátkem 4týdenního detoxu, jsem se zvážila, změřila a všechno si zapsala do diáře, abych pak mohla porovnat výsledky. Ještě večer jsem vyrazila na velký nákup. Můj košík byl plný zdravých potravin! Ne, že bych se ládovala nějakýma prasárničkama, ale tohle byl extrém. Měla jsem tam například i řepu, kterou jsem jedla naposledy  na základní škole v jídelně. Je fakt, že mi tenkrát celkem chutnala, ale pak jsem ji už nikdy nevyhledala. Nejvíc mě překvapila její nízká cena! Ale například cuketu jsem sháněla po všech čertech a nakonec jsem za dvě malé ubohé zaplatila přes 80,-! No jo, není jejich sezóna.

Strašně jsem se těšila, jak vyzkouším nové recepty, ale trošku jsem se děsila času, který u vaření budu muset strávit. Téměř každý den bylo něco jiného a jídla se opakovala až po několika dnech. Celková příprava byla ale nakonec tak snadná a rychlá, že jsem u plotny strávila mnohem méně času, než jindy. Výjimku tvořil boršč, se kterým byla neskutečná patlačka, takže jsem si ho uvařila do zásoby, dala do mrazáku a bylo vymalováno.

V knížce se mimo jiných pozitiv, které přináší tento detox píše, že člověk nebude mít takovou chuť na sladké. Tak na to jsem byla zvědavá, protože sladkosti miluju! Je pravda, že mě záchvaty nepřepadaly tak často, ale občas jsem přeci jen chtěla něco „dobrého“. Tak jsem si nasypala do misky slunečnicová semínka a rozinky a snažila jsem se mozek ošidit tímto.

Musím se přiznat, že dvakrát jsem přeci jen zhřešila. Jednou jsem byla s kamarádkou na večeři, kterou jsem začala ukázkově salátem z řepy a k tomu kozí sýr, který zbozňuji, ale po jídle se přišla slečna servírka zeptat, jestli si budeme přát ještě něco a najednou se slyším říct: „Cafe latté a cheesecake.“ Ups. :)

Po druhé to bylo ke konci detoxu, kdy jsem čekala návštěvu a upekla ovocný drobenkový koláč. Musela jsem přeci ochutnat, jestli nebudu podávat něco hnusnýho! ;)

A cože jsem to vlastně jedla? Tady je malá ukázka.

nastrouhané jablko s nadrobno nastrouhanou mrkví, medem, rozinkami a ořechy

kuřecí maso obalené v oříškách a fazolové lusky s olivovým olejem a česnekem

tzv. mrkvový perkelt – dušená mrkev s olivovým olejem, cibulkou, pepřem, sojovou omáčkou a sýr

Všechno mi opravdu moc chutnalo, a to dušenou mrkev moc nemusím – tohle je ale jiné kafe. Každopádně se zde našly i potraviny, které prostě nesnáším. Jsou to ryby a celer. Ryby jsem nahradila kuřecím masem a místo celeru jsem měla mrkev. V knížce se sice píše, že se mají pro lepší výsledky dodržovat napsané potraviny, ale zkrátka nebudu jíst něco, co nemám ráda.

A zde jsou výsledky mého snažení po 14 dnech:

váhový úbytek -1,4 kg

pas -1 cm

zadek -1 cm

stehno -1,5 cm

ruka -1 cm

břicho -2 cm

Celkové výsledky po 4 týdnech:

váhový úbytek 2,3 kg

pas -2 cm

zadek -1,5 cm

stehno -1,5 cm

ruka -1 cm

břicho -7 cm!

Na závěr knížky jsou doporučení, jak se máte nadále stravovat. Nebudu to striktně dodržovat, ale budu se ovládat a určitě se budu připravovat i jídla, která jsem vyzkoušela během těchto 4 týdnů, protože mi prostě chutnají a nejsou složitá na přípravu.

A co vy? Vyzkoušeli jste už nějaký detox?

Xoxo, Simča