10 Things Living in Canada Taught Me

Krásné ráno všem! Už asi víte z předchozích příspěvků, že už více méně několik let žiju v kanadském Montrealu. A ač se život v Montrealu dost podobá třeba tomu v Praze (mínus úžasná historie a památky, plus delší a krutější zima), tak se tu přesto život v hodně věcech liší. Co mě tedy život v zahraničí naučil?

 

  1. MÍT TRPĚLIVOST

Na tohle téma bych mohla napsat celou knihu! Pokud žijete v zahraničí, tak se musíte obrnit vážně dobrou dávkou trpělivosti. Ať už se jedná o papírování nebo smíření se s faktem, že některé věci se nedají uspěchat, ani kdybyste se přetrhli. Všechno má tak nějak svůj čas a vy se s tím musíte smířit a vším se prokousat. Každou chvíli si tady taky procvičuji trpělivost vysvětlováním, že vážně nejsem Ruska a že Czechoslovakia už neexistuje.

2. PŘIZPŮSOBIT SE ZMĚNÁM

Tohle navazuje hned na tu trpělivost. Musíte se naučit rychle reagovat ve správný čas a brát věci tak, jak přijdou. Podmínky pro imigranty a pro cestování do Kanady se pořád mění, a to, co platilo před pár měsíci, už dneska platit nemusí. Stejně jako se musíte přizpůsobit jinému jazyku, kultuře a všemu, co tady funguje jinak než v ČR.

3. ZAHODIT PŘEDSUDKY

Kanada je země imigrantů. Všichni odněkud emigrovali, nebo alespoň jejich předkové. Každý vyrůstal v jiném prostředí, ale všichni tu žijí docela v souladu. Já mám kamarády například z ČR, Indie, Francie, Brazílie, Rumunska, Dominikánské Republiky, atd. Je to skvělé v tom, že se naučíte spoustu věcí o jiných zemích, kulturách a jídle. Jídlo je samozřejmě moje nejoblíbenější téma! Žijí tu lidé všech barev a kultur a nikdo se tu nad ničím nepozastavuje.

4. MISTR BALENÍ

S klidným srdcem můžu říct, že se ze mě za ty roky stal mistr balení a vybalování kufru! :)

5. ZIMA A LÉTO

V podstatě tady existují pouze 2 roční období – zima a léto. Obojí trvá půl roku. V zimě většina lidí hibernuje doma (já nejčastěji se svařákem) a modlí se, aby už bylo zase léto. No a tak v květnu když zazimujeme kabáty, všechno ožije! Lidé tráví čas venku a parky a terásky jsou natřískané každý den. Pořádají se mraky festivalů, grilovaček a venkovních aktivit. Snažíme se nasát co nejvíce sluníčka a pohody, abychom měli v zimě zase na co vzpomínat :)

6. HOKEJ & CELINE DION

Kdo si dovolí nemít rád hokej nebo Celine Dion, ten zaslouží, aby ho přejelo Zamboni řízené Celine Dion! Tady hokeji fandíme asi opravdu všichni. Každý má doma nějaký dres nebo tričko – já samozřejmě 14 PLEKANEC – a pak se všichni scházíme a fandíme společně. Několikrát jsem tu byla na hokeji a atmosféra byla vždycky úžasná.

7. ŘÍZENÍ AUTA

Tohle je taky kapitolka sama pro sebe. Kvalita silnic je dost smutná a nic moc mi tu nedává při řízení smysl. Většina ulic jsou jednosměrky, takže když někam dojedete, tak se bohužel nemůžete vrátit kudy jste přijeli (super zkouška trpělivosti!). Někde můžete odbočit jen ve všední dny mezi určitou hodinou nebo vůbec. A to, i když chcete odbočit na ulici, kde se jezdí v obou směrech. No dává vám tohle smysl? Téměř všude jsou značky zastavení, takže pokud jedete někam jenom 10 bloků, tak si pěkně co 20 metrů zastavíte a zase se rozjedete – asi proto tady skoro všichni řídí automat. Na hlavní a vedlejší ulice se tu moc nehraje. Pokud není na křižovatce semafor, tak první jede prostě ten, kdo tam byl nejdřív :) Parkovací cedule jsou většinou 2-3 nad sebou – nesmíte parkovat na celé ulici, ale jenom mezi vyznačenými šipkami. Ale jenom pokud je duben-říjen, pondělí nebo středa a je mezi 8-14hod a jenom na 2 hodiny max. Takže než si přečtete všechny cedule a zkontrolujete šipky, měsíc, den v týdnu a hodinu tak to můžete zase otočit a zajet se někam najíst, protože u toho jednomu vyhládne. Pokud ovšem najdete parkování že…

8. LED

Víte, jak si vždycky v Česku musíte v hospodě říct o led? Tak tady je to naopak. Sklenička plná ledu, že byste tam marně hledali deci limonády a hodně štěstí všem, kteří mají citlivější zuby. Taky se tu místní vyžívají v klimatizaci nastavené na 17 stupňů (ať už doma nebo v autě), když je venku 35! Aspoň, že ty rampouchy, co nám namrznou na obličeji se venku zase brzy rozpustí :)

9. ALKOHOL & BARY

Bary a kluby tady zavírají ve 3 ráno! V Česku jsme se většinou přesouvali na diskotéku až hodně po půlnoci, času bylo do rána vždy dost, že… Ale tady se začne tančit tak o půlnoci, a když jste v nejlepším, tak se rozsvítí světla a konečná. A co se alkoholu týče, tak pivo a víno se dá koupit v potravinách nebo ve večerce – do určité hodiny, ale všechno ostatní pouze ve specializovaných obchodech s alkoholem SAQ. Takže takové to, že si ve 2 ráno vzpomenete, že byste si dali skleničku vína, tu nefunguje. Tady jsme všichni připravení a zásobení dopředu! Každý, koho znám, má doma alkohol pro všechny případy :)

10. JÍDLO & PITÍ

Mazací sýr jsem tu objevila jenom jeden – Veselou krávu – jako cože??? Tvaroh se tu sežene jen v ruských marketech. Mouku máme jenom jednu – hladkou. Nesquik tu nechutná vůbec čokoládově. Nejsou tady žádné chlebíčky, rohlíky a pořádný chleba s vypečenou kůrčičkou. Zato tady máme javorový sirup a poutine. Doporučuji si poutine vygooglit. Vypadá dost podivně, ale přísahám, že chutná dobře! Koupíte ji skoro všude a nejlíp chutná právě ve 3 v noci když jdete z baru!

 

Snad vás moje kanadské postřehy pobavily a pokud sem budete mít někdy cestu, tak se určitě ozvěte. Ráda vás provedu nebo poradím :)