Jak být produktivní a nezbláznit se z toho / How to Get Stuff Done Without Going Crazy

Už od mala jsem milovala organizování a pořádek. Pocit, že mám všechno pod kontrolou a jsem pánem situace, mi dává pocit klidu. Za všechny ty roky jsem si tak na všechno ve svém životě vytvořila TO DO listy, postupy a tabulky. Zároveň jsem ale postupně trávila více času samotným organizováním a psaním TO DO listů a málokdy jsem se dokopala něco doopravdy smysluplného udělat. A se vší touhle super organizovaností se samozřejmě po čase dostaví pocit zahlcenosti, vyčerpání a zklamání z toho, že i přes to, kolik toho denně udělám, se moje seznamy nekrátí.

 

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, proč moje „super“ metody nefungují… Nakonec jsem na to přišla! Spoustu úkolů si zbytečně komplikuju a zabývám se zbytečně každým detailem (moderně „Micromanagement“ ehm). A za druhé – snažím se dělat víc než je časově vůbec zvládnutelné.

Za poslední rok a půl jsem vše zjednodušila. A světe div se, ono to funguje.

V jednoduchosti je krása! A jak můj nový systém funguje?

***   VÝZVY 2020   ***

Na začátku roku si napíšu seznam výzev, které bych chtěla ten daný rok dokázat. Nejsou to žádná novoroční předsevzetí!!! A může to být cokoliv od malých drobností po velké sny – např. finanční, osobní, pracovní, partnerské a další oblasti vašeho života. Výzva musí být konkrétní, ale nemá časový limit. Tyhle výzvy si pravidelně čtu ve svém diáři, abych si je pořád připomínala.

Například: Přečíst minimálně 12 knih tento rok, Navštívit jednu novou zemi, Naučit se šít, Chodit 2x týdně do posilovny s trenérem, atd.

 

***   KVARTÁLY   ***

Jako druhý krok si rozepíšu do kvartálů, kdy by co mohlo klapnout. Beru vše čistě logicky a jen tak „by očko“. Například dovolenou nebudu plánovat na leden, pokud nemám plán/dostatek peněz našetřeno. Pokud chci ušetřit do konce roku 20000 Kč, spočítám si, že každý kvartál si musím odložit 5000 Kč.

 

***   PRAVIDELNĚ SE OPAKUJÍCÍ ÚKOLY   ***

Na dlouhodobé plány, na které je třeba velká dávka pravidelnosti, si rozepíšu do diáře v týdenních intervalech každý den ve stejnou dobu. Pokud chcete letos zhubnout a být fit, naplánovala bych si posilovnu například na úterý a čtvrtek, každou neděli nákup a 2 hodiny vaření zdravých jídel na celý týden. A přes to nejede vlak. Tyhle dny budete mít v diáři vždycky naplánováno dělat to, co opravdu chcete!

 

***   3 ÚKOLY TÝDNĚ   ***

Na závěr si dám každou neděli pouze 3 úkoly na nadcházející týden. Nic víc. Žádné podbody, žádné konkrétní dny, a hlavně jen důležité věci. Obyčejné věci, které musíte dělat chtě nechtě si už nikam nepíšu (vyprat, nachystat si oběd , utřít prach, zalít kytky, atd). Tímto způsobem se doopravdy vrhnu na dělání konkrétních věcí, místo abych trávila čas sepisováním a promýšlením nejlepší a nejrychlejší strategie a ztratila na tom půl dne :D

 

Jaký je váš recept na „život“?