Jak na úpravu fotek / How to edit the pictures

Hodně se nás ptáte na to, jak upravujeme naše fotky do článků a na instagram, a tak vám dnes ukážeme jednoduchý návod. :)

Nejdůležitější je, si hned na začátku říct, že každý máme jiný vkus, jiné barevné cítění a to, co někomu přijde naprosto skvělé, je pro jiného děs běs. Navíc se vyvíjíme nejen my, ale i technologie a trendy a když to dáme všechno dohromady, zjistíme, že to může být docela zábava a rozhodně nemusíme zůstat u nějakého stereotypu řadu let. To vlastně můžete vidět i na našich fotkách! I když jsme každá jiná a především, protože fotíme každá v jiném prostředí a světle, chtěly jsme, aby celkový vzhled blogu a instagramu působil na první pohled jakž takž jednotně. Hodně dlouho jsme na úpravu používaly především aplikaci VSCO, kde jsme měly „svou“ šablonu a tu na fotky aplikovaly. Ale tím se dostávám k tomu důležitému – stejná úprava nebude zdaleka sedět všem fotkám, je potřeba každou individuálně přizpůsobit (světlo, teplota, sytost)

Na úpravu fotek na sociální sítě vám bude bohatě stačit váš chytrý telefon, protože je spousta aplikací, které vám s tím pomůžou. Ani my nepoužíváme žádnou, kterou byste asi neznali, ale pojďme se na ně společně podívat ;) V tomhle článku si ukážeme ty naše nejoblíbenější, ale nepůjdeme úplně do hloubky. Pokud by vás cokoli zajímalo víc, můžeme tomu v budoucnu buď věnovat další článek nebo vymyslíme jiný způsob předávání zkušeností a tipů ;)

APLIKACE NA ÚPRAVU FOTEK

LIGHTROOM CC Adobe

Aplikace, kterou jsme si zamilovaly! Můžete si v ní udělat svoje „presets“ neboli šablony a pak jedním klikem aplikovat úpravu na jakoukoli fotku. Pokud jste v tomhle ohledu nováčci, zkuste progooglit svoje oblíbené blogerky a zjistíte, že si lze u spousty z nich koupit „jejich“ presets. Nebo jednoduše zadejte do googlu „presets lightroom“ a vyběhnou na vás stovky odkazů se stránkami, kde lze tyto šablony stáhnout. Chvilku vám to asi bude vyhovovat, ale pokud si pak budete chtít udělat ty vaše, máme tu pro vás pár tipů:

  • zaměřte se hlavně na úpravu expozice a bílé / černé barvy
  • pokud chcete aby fotka zapadala do momentálně populárního „bílého feedu“ na instagramu, zaměřte se na úpravu barev, hlavně žluté, u které stáhněte saturaci a přidejte jas
  • pro zvýraznění můžete upravit i jasnost (clarity) v záložce Efekty

Verze na mobilní telefon je zdarma, pokud budete chtít používat i verzi pro počítač, budete už muset platit, ale pokud s fotkami opravdu hodně pracujete, těch 250,- Kč měsíčně rádi dáte. A na internetu najdete tisíce tipů a rad! Ale stejně nejlepší je šoupat zleva doprava a sledovat, jak se fotka mění.

úprava do teplejších tónů / originál fotografie / úprava do chladnějších tónů

FACETUNE 2

Aplikace která toho umí hodně! Používám ji hlavně na opravu detailů (třeba odstranění nedopalku cigarety z fotky), nebo opravy zažloutlého tónu na bílý pomocí funkce „whitening“. Mám ji v telefonu už tolik let, že si nejsem jistá, jestli není placená. Ale určitě zdarma je aplikace Afterlight, kde lze „vybělení“ taktéž udělat.

APLIKACE NA PLÁNOVÁNÍ FOTEK 

PLANOLY

Asi nejznámější aplikace, ve které si můžete naplánovat a poskládat svoje příspěvky na instagram. Za poplatek je možnost i automatického postování v předem určený čas. Takže si můžete třeba jednou týdně naplánovat všechny fotky včetně popisu a hashtagů a pak už se nemusíte o nic starat. Skvělé pro firmy, nebo v případě, že se vám nehodí mít v ruce telefon a potřebujete v určitý čas uveřejnit fotku na sociální sítě.

UNUM

Funguje stejně jako Planoly, můžete si v něm posunovat fotkami, upravovat je a přidávat texty. Jestli chcete, aby váš feed „ladil„, jsou tyto aplikace tou nejjednoduší možnost, jak toho docílit. Aplikace vás může upozornit i na to, že je čas zveřejnit příspěvek a má v sobě i základní statistiky.

INSTASTORIES

UNFOLD

Instagram má sice ve stories čím dál tím více možností a nástrojů, ale pokud se na stories budete chtít ještě více vyřádit, doporučujeme aplikaci Unfold, ve které můžete tvořit nespočet koláží, přidávat texty, měnit barvu pozadí atd. Na své si v ní přijdou milovníci jednoduchých stories, i ti, kdo je mají rádi hodně pestré.

INSHOT

Nejvíc využíváme, když chceme přidat filtr do videa, změnit jeho velikost, orientaci nebo délku. Ale umí toho také hodně ;)

Doufáme, že vám tento náš stručný přehled trochu pomohl a klidně nám pošlete konkrétní dotaz pod článek do komentářů, nebo třeba do zprávy na instagramu nebo facebooku.

Pusu,