Jak se poprat s Instagramem?

Pokud nemáte účet na Instagramu, asi vás dnešní článek úplně bavit nebude, ale pokud vás zajímá, jak bojovat s neustále se měnícím algoritmem, určitě čtěte dál :)

Na začátek si povíme asi tu nejdůležitější věc, Instagram „odměňuje“ aktivní uživatele. To znamená, čím víc aktivity, tím větší počet zobrazení příspěvků. V současné době se dostalo zobrazení fotky na 10% hodnotu. Takže pouze jedna desetina vašich sledujících má reálnou šanci fotku vidět ve svém hlavním feedu. A jak tedy pomoci tomu, aby bylo toto číslo větší?

Budujte vztahy

Algoritmus Instagramu upřednostňuje obsah z účtů, s nimiž uživatelé komunikují, nebo jsou vzájemně aktivní. Pokud někdo často zanechává komentáře na vašich příspěvcích, máte vzájemně nastavené upozornění na nové příspěvky, posíláte si navzájem zprávy, nebo se označujete ve svých příspěvcích, pak algoritmus rozpozná, že vy dva jste si „blízcí“ a bude vzájemně vaše posty upřednostňovat před ostatními.

Podle Instagramu umožňuje toto nastavení uživatelům vidět 90% příspěvků od svých „přátel a rodiny“. V minulosti, když byl feed organizován v chronologickém pořadí, podle odhadů Instagramu lidé neviděli až 50% těchto postů.

Vzbuďte zájem

Algoritmus za vás také předpovídá, které příspěvky jsou pro vás důležité na základě vašeho chování v minulosti. To potenciálně zahrnuje použití tzv. technologie „machine vision“ (rozpoznávání obrazu), která vyhodnocuje vizuálně podobné příspěvky s těmi, na které jste v minulosti reagovali.

Funguje to podobně jako algoritmus Facebooku a YouTube, které filtrují a doporučují obsah. Takže uživatelé, kteří mají rádi latte art, mají větší šanci vidět latte art v horní části svého feedu. Uživatelé, kteří mají rádi roztomilá zvířátka mají větší pravděpodobnost, že tam uvidí právě je.

Najděte si svou „niche“

Na předchozí doporučení navazuje podle mě to nejdůležitější. Pokud chcete svůj instagram rozvíjet a budovat si stále širší okruh sledujících, je důležité si určit svou „niche“, protože čím konkrétnější bude, tím je větší šance, že budete oslovovat ty „správné“ sledující. Co to znamená? Zkuste se zamyslet, co je tím vaším hlavním zaměřením. Pro mě to nebylo vůbec snadné, ale zkusila jsem se zeptat i lidí kolem sebe, jak by charakterizovali můj účet. Nejčastěji jsem dostala zpět slovo „lifestyle“. A to je pro cílení na instagramu relativně široký pojem. Takže jsem se snažila to trochu zúžit tak, aby sice zůstal ten trochu širší záběr, do kterého se vejde móda, cestování a trochu beauty příspěvků, ale abych dávala lidem, kteří mě sledují z nějakého důvodu přesně to, proč na můj účet přišli. A ty ostatní věci jako je jídlo, krásná místa a podobně dávám do stories, která jsou přesně pro tento účel dokonalým nástrojem :)

8 všeobecně známých rad

  • přidávejte příspěvky pravidelně, nejlépe každý den
  • zkuste video místo fotky – tím prodloužíte dobu, kterou lidé stráví na vašem účtu a tím pádem budete pro instagramový algoritmus „zajímavější“ (platí i pro tzv. carousel, tzn. více fotek za sebou v jednom příspěvku)
  • sledujte svoje statistiky a přidávejte příspěvky v době, kdy jsou vaši sledovatelé nejaktivnější
  • vytvářejte si vztahy se svými sledujícími – pokládejte otázky, veďte s nimi diskuze pod příspěvky, buďte aktivní a reaktivní :)
  • používejte správné hashtagy – maximální počet hashtagů, které můžete použít u jedné fotky je 30 (pokud dáte víc, ztratí se celý popis u fotky). Říká se, že ideální je použít cca 5 – 11 originálních hashtagů, vztahujících se k fotce. Pokud budete pořád dokola používat ty samé, Instagram to vyhodnotí jako spam, takže zkuste být kreativní.
  • sociální média jsou především zábava, a tak buďte zábavní, zkuste třeba různé soutěže pro vaše publikum
  • vybídněte své sledující, aby si zapnuli notifikace a dostali tak vědět hned, když zveřejníte nový post na vašem účtu (jednoduše přes tři tečky, které se zobrazují nad příspěvkem ve feedu)
  • vytvářejte originální a zajímavý obsah – k tomu asi není co dodat, jen to, že každý jsme jiný a každému se líbí něco jiného, neodsuzujte tedy práci ostatních a snažte se ze sebe dostat to nejlepší ;)

A ještě jedna otázka na závěr… Zmizí počet srdíček?

V současné době došlo v prostředí Instagramu k opětovné úpravě algoritmu, a tak asi všichni zaznamenáváme menší počet shlédnutí a likes. A tím se dostávám k tomu o čem se poslední týdny hodně mluví. Instagram testoval na některých účtech (v Kanadě) úplné odstranění počtu likes u jednotlivých příspěvků. Jak řekl Mark Zuckerberg během své klíčové řeči: „Chceme, aby se lidé méně zajímali o to, kolik má příspěvek lajků, a více se zaměřili na vztahy s ostatními lidmi“. Pokud se to zavede globálně, budeme si na to chvilku zvykat, ale nakonec to možná přinese větší důraz na obsah příspěvků a jejich kvalitu. Uživatelé své statistiky stále uvidí, takže sociální dopad na psychiku teenagerů (a jejich určování společenského statusu podle počtu likes) podle mě nebude žádný. Ani z hlediska marketingu značek by k žádné zásadní změně dojít nemělo, statistické ukazatele budou stále k dispozici, jen budou dostupné pouze pro jednotlivé uživatele. Myslím, že by to vedlo k menšímu počtu likes u fotek a videí (přeci jen jsme všichni tak trochu „ovce“ a pokud neuvidíme číslo s počtem lidí, podvědomě nás to nebude nutkat dvakrát poklepat na fotku), ale to by se všechno teprve ukázalo…

A protože Míša se k našemu účtu WWL z Kanady přihlašuje, už i my občas počet likes nevidíme :)

Máte nějaký dotaz? Ptejte se ;)

Pusu,