Jak se zbavit strachu z létání

Stále je ještě léto, období dovolených, tak doufám, že se vám, kteří máte stejný problém jako jsem měla já, bude tento článek hodit. Případně moje rady využijete někdy příště. Bála jsem se totiž létání!

Ze statistik sice vyplývá, že letecká doprava patří k nejbezpečnějším na světě, ale mně samotné toto ujištění moc nepomáhalo…

V letadle jsem pokaždé cítila bezmoc z toho, že nemůžu jednoduše vystoupit, dále mi vadilo, jak se celý vnitřek letadla při vzletu klepe takovým způsobem, až to vypadá, že se rozpadne :D (jooo, lítám jen s těma prckama, v obrovském letadle to prý nedělá) a turbulence byly moje noční můra, to už jsem počítala andělíčky.

Pět let zpátky jsem si řekla, že takhle to dál nejde, že s tím něco udělám. Proč se zbytečně stresovat něčím, co stejně nemůžu ovlivnit. Načetla jsem si spoustu rad, jak se strachu zbavit nebo ho alespoň dostat pod kontrolu.

Například se doporučuje, abyste si nastudovali, jak letadlo funguje. Věta, která mě trochu uklidnila byla, že letadlo je vlastně jako kluzák, takže i při selhání všech motorů je schopné bezpečně přistát.

Podle mě je fajn cestovat buď sám (před cizími si asi nebudete rvát vlasy, ronit slzy jako hrachy a loučit se se světem) nebo s někým, před kým nechceme dát svůj strach najevo. U mě jsou to děti. Nechtěla jsem na syna přenést svůj strach, tak jsem před ním říkala, jak je to skvělé, že poletíme, že je to zábava a jak si to parádně užijeme. I v letadle jsem měla pusu od ucha k uchu a nadšeně komentovala dění.

Několik dní před odletem si každý den před spaním, když už ležím v posteli (v pohodlí a bezpečí) probírám krok po kroku, co se bude od nástupu do letadla až po přistání dít. Představuji si, jak vzlétáváme a já jsem naprosto v klidu, v oblacích se cítím bezpečně a nic mě nerozhodí, dokonce ani turbulence ne, protože ty jsou jako nerovnosti na vozovce, když jedu autem… atd.

Je lepší dívat se ven z okýnka než se krčit v sedadle se zavřenýma očima nebo pohledem upřeným do vnitřku letadla. Při otáčení letadla ve vzduchu se dívejte vždy na tu stranu, kde je křídlo níž, nebudete mít nepříjemné pocity.

A další věc, která mi pomáhá je, že pár dní před samotným letem si zajedu k letišti (doporučuji například OC Šestka, kde je ze střechy krásný výhled) a pozoruji letadla, jak vzlétávají a přistávají. Jedno za druhým. Bez problému. Easy ;) A když pak už opravdu sedím v letadle, motory burácí a letadlo nabírá rychlost, zpětně si vybavuji ta letadla, co startovala a opravdu mě to uklidňuje.

Letos jsem ještě zjistila, že existuje aplikace do telefonu Keep calm, kterou vytvořili olomoučtí psychologové a která vás provede relaxačními technikami, dýcháním, přinese vám informace o tom, co se v letadle kolem vás děje a celkově vás zklidní. Každopádně je ideální se během cesty jakkoliv zabavit – čtením, poslechem hudby, psaním, jídlem, konverzací nebo filmem a myslete na to, co hezkého vás čeká po příletu.

Svoji úzkost jsem zvládla (letěla jsem teď dvakrát během 14 dnů a dokonce jsem si užívala pohled z okýnka!) a jsem na sebe fakt pyšná. Věřím, že vy to zvládnete taky, je to jen a jen v hlavě a vy jste jejím pánem ;)